Napisz do nas: biuro@avsec.pl

Baza wiedzy

Start > Artykuły > Baza wiedzy > Bezpieczny łańcuch dostaw – przebieg i korzyści dla firm

Bezpieczny łańcuch dostaw – przebieg i korzyści dla firm

Łańcuch dostaw to nic innego jak ogólnie nazwany proces, który prowadzi do przetransportowania towarów z punktu pochodzenia do miejsca przeznaczenia. W całym procesie ważny jest zarówno transport, jak i dynamiczne relacje pomiędzy producentami, firmami logistycznymi, kierowcami ciężarówek, przewoźnikami lotniczymi czy agentami celnymi.

Jeśli przewożone towary są wykorzystywane do produkcji, łańcuch dostaw może obejmować – oprócz zakupu towarów i ich transportu – także proces montażu, magazynowania oraz dostawę do centrów dystrybucji lub do klientów. Poszczególne podmioty, które biorą udział w bezpiecznym łańcuchu dostaw, są zobowiązane nie tylko do wykonania kontroli bezpieczeństwa i odpowiedzialności za ochronę przesyłki, lecz także do odpowiedniego zabezpieczenie jej przed aktami bezprawnej ingerencji na całej trasie transportu.

Do potencjalnych uczestników bezpiecznego łańcucha dostaw należą uznani lub znani nadawcy, którzy odpowiadają za pochodzenie ładunku, oraz zarejestrowany agent, którego obowiązkiem jest prześwietlenie ładunku lub poczty i przekazanie przesyłki do przewoźnika lotniczego, czyli ostatniego ogniwa łańcucha. Podmiotami, które mogą być dopuszczone do działalności jako zarejestrowani agenci są m.in. przewoźnicy lotniczy, agenci obsługi naziemnej oraz spedytorzy. Prześwietlenie ładunku z kolei może być wykonywane wyłącznie przez zarejestrowanego agenta.

Zapewniając bezpieczny łańcuch dostaw, współpracujący partnerzy zyskują liczne korzyści. Należą do nich między innymi skrócenie do minimum konieczności obsługi towarów oraz zmniejszenie wysokości opłat handlingowych. Korzyścią nadrzędną jest jednak przede wszystkim wzrost wiarygodności spedytora jako zarejestrowanego agenta, oraz eksportera towaru jako znanego lub uznanego nadawcy  na rynku transportu lotniczego.

Każdy podmiot gospodarczy, który uzyskuje odpowiedni certyfikat, jest zobowiązany do wprowadzenia i utrzymania w przedsiębiorstwie ciągłości stosowania szczególnych środków bezpieczeństwa w czasie przewozu oraz odprawy przesyłek lotniczych. Uzyskanie certyfikatu Urzędu Lotnictwa Cywilnego potwierdza zarówno spełnienie przez przedsiębiorstwo wysokich wymagań dotyczących bezpieczeństwa transportu, jak i specjalistyczną wiedzę personelu współpracującego z klientami przedsiębiorstwa.

Otrzymanie certyfikatu jest zgodne z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej w sprawie wspólnych zasad ochrony lotnictwa cywilnego, zaś potwierdzony certyfikatem status – uznawany przez porty lotnicze na całym świecie.