ICAO i lotnicze cargo spotkają się po raz pierwszy razem
Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (International CivilAviation Organization – ICAO), będąca najważniejszą lotniczą organizacją międzynarodową, po raz pierwszy w swojej historii organizuje światowy szczyt dedykowany ładunkom lotniczym.
Wraz z globalizacją kształtującą świat w niespotykany dotąd sposób, ICAO chce pokreślić znaczenie wydajnych i niezawodnych operacji cargo lotniczego w rozwoju gospodarki.
Transport lotniczy cargo ułatwia handel, przyczyniając się do globalnego rozwoju gospodarczego i tworząc miliony miejsc pracy. Według najnowszych danych opublikowanych przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (International Air Transport Association – IATA) transport lotniczy cargo transportuje towary o wartości ponad 8 bilionów USD, co stanowi około 33% światowego handlu pod względem wartości. Znaczenie operacji cargo lotniczego jest więc ogromne.
Operacje cargo lotniczego odnoszą się do procesu transportu towarów drogą lotniczą– od pakowania i obsługi towarów, po ich rzeczywisty transport i późniejszą dostawę. Integralną częścią tego procesu są różne pomioty biorące w nim udział, takie jak linie lotnicze, spedytorzy, obsługa naziemna ładunku czy organy regulacyjne.
Dzięki swojej wewnętrznej szybkości i wydajności cargo lotnicze okazuje się korzystniejsze od innych środków transportu. Toruje tym samym drogę do przyspieszonej dostawy towarów wrażliwych na czas, takich jak artykuły nietrwałe i leki ratujące życie, stając się tym samym niezbędnym ramieniem globalnego łańcucha dostaw.
Kluczowa rolę w zapewnieniu integralności procesu transportowego odgrywa tzw. bezpieczny łańcuch dostaw. Warto przy tym zauważyć, że od 1 stycznia 2027 r. transport naziemny przesyłek w ramach bezpiecznego łańcucha dostaw na terenie Unii Europejskiej wykonywany będzie wyłącznie przez:
- zarejestrowanego agenta,
- znanego nadawcę,
- przewoźnika drogowego zatwierdzonego przez właściwy organ.
W związku z powyższym, wydajność i koordynacja tych podmiotów jeszcze bardziej będzie odgrywała zasadniczą rolę w określaniu skuteczności operacji cargo lotniczego oraz w zapewnieniu bezpieczeństwa całego łańcucha transportowego.
ICAO zauważa, że w celu dalszej optymalizacji licznych korzyści płynących z usług cargo lotniczego i zapewnienia zrównoważonego wzrostu tego wyjątkowego sektora, należy podjąć skoordynowane wysiłki w celu poprawy jego środowiska operacyjnego poprzez usunięcie ograniczeń operacyjnych i regulacyjnych bez uszczerbku dla bezpieczeństwa. W związku z tym konieczne byłoby ustanowienie bardziej liberalnego i elastycznego dostępu do rynku dla operacji cargo lotniczego, w tym:
- wdrożenie infrastruktury wysokiej jakości, odpowiadającej obecnemu i przyszłemu rozwojowi cargo lotniczego;
- zachęcanie do ulepszonych i zintegrowanych łańcuchów dostaw w ramach zliberalizowanego rynku;
- uproszczenie środków bezpieczeństwa w celu zwiększenia wydajności;
- wspieranie wykorzystania technologii i innowacji w celu zwiększenia szybkości, dokładności i bezpieczeństwa przetwarzania ładunków;
- optymalizacja wykorzystania danych Pre-Loading Advance Cargo Information (PLACI) do celów ryzyka i bezpieczeństwa lotnictwa.
Niewątpliwie pierwszy Globalny Szczyt ICAO ds. Ładunków Lotniczych zapewni wyjątkowe forum i okazję do wspólnego podejścia do rozwiązania tych problemów. Posiadanie wspólnego i zharmonizowanego podejścia w celu zapewnienia bezpieczeństwa, ochrony, ułatwień, regulacji ekonomicznych usług ładunków lotniczych i rozwiązania wszelkich wyzwań operacyjnych i podatności w tych domenach zdefiniuje praktyczną, wydajną i wykonalną przyszłość dla operacji ładunków lotniczych.
Szczyt zgromadzi przedstawicieli usług ładunków lotniczych, w tym organy regulacyjne, linie lotnicze, spedytorów, operatorów lotnisk, środowisko akademickie i innych strategicznych partnerów. Wydarzenie odbędzie już w kwietniu w Turcji (9-11.04.2025 r. informacje tutaj).